Seksiyonel Garaj Kapısı | Korkutlar Otomatik Kepenk Sistemleri
Seksiyonel Garaj Kapısı | Korkutlar Otomatik Kepenk Sistemleri

Seksiyonel Garaj Kapısı, Türkiye’de ki en popüler otomatik garaj kapısı seçeneklerinden biri olarak hızla büyüyor. Güçleri, güvenlikleri ve sağlamlıkları, bu popülerliği haklı çıkaran birçok faydadan sadece birkaçı. 

Dikey olarak açılan ayrı bölümlerden yapıldığı için yapıları nedeniyle ‘Seksiyonel’ kapılar olarak bilinir. Bu, seksiyonel garaj kapılarının hemen hemen her şekilli açıklığa (yuvarlatılmış, kemerli vb.) Monte edilebileceği anlamına gelir.

Seksiyonel Garaj Kapısı Faydaları

Seksiyonel garaj kapısının faydalarını merak mı ediyorsunuz o halde gelin birlikte faydalarını gözden geçirelim.

  • Uzaktan kumanda
  • Yer tasarrufu
  • Kolay kurulum
  • Yüksek güvenlik
  • Isı yalıtımlı
  • Büyük boyutlarla kurulumu mevcut.
Seksiyonel garaj kapısı | korkutlar otomatik kepenk sistemleri
Seksiyonel Garaj Kapısı | Korkutlar Otomatik Kepenk Sistemleri

Kurulum

Seksiyonel kapılar çoğu standart olarak çift cidarlıdır ve panelleri 42 mm ila 67 mm kalınlığında yalıtıcı köpükle doldurulur. Bu bölümler genellikle dayanıklılık ve uzun ömür için galvanizli çelikten imal edilmiştir.

Seksiyonel bir kapının verimli ve etkileyici yapısı, diğer kapılarda, normal boyutlardan daha büyük olsa bile mümkün olmayan güç ve stabilite sağlar. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha büyük garaj açıklıkları, seksiyonel bir kapı kullanılarak yerleştirilebilir. 

Yer Tasarruf Çözümleri

Seksiyonel garaj kapıları dikey olarak açılır ve kapanır, yani açıklığın etrafındaki alan kullanılabilir.

Bu, daha kısa garajlar veya otoparklar için mükemmeldir, araçların kapıyı açarken ‘dışarı çıkacak’ yerlere gerek kalmadan kapıya park etmelerini sağlar. Kapı panelleri, açıklığın üzerinde yukarı doğru kıvrılır ve ardından garajın tavan boşluğuna geri döner.

Doğru şekilde yerleştirilip belirtildiğinde, diğer garaj kapısı tiplerinden farklı olarak, bir seksiyonel tam geçiş yüksekliği ve genişliği sunabilir. Bu, büyük araç erişimi gerektiren veya sınırlı erişim boyutlarına sahip garajlar için ideal bir çözümdür. 

Çalıştırma

Seksiyonel bir garaj kapısının mekanik tasarımı, özellikle Yukarı ve Üst garaj kapılarından farklıdır. Yay sistemi, daha büyük boyutlu kapılar için özellikle yararlı olan geleneksel bir Yukarı ve üst kapıya göre çok daha yumuşak bir çalışma sağlar.

Tüm Seksiyonel garaj kapıları, mükemmel mühendislik, kusursuz tasarım ve yüksek kaliteli bileşenler sayesinde manuel veya elektrikle çalıştırılabilir, her iki durumda da düzgün ve sessiz kalabilir.

Seksiyonel kapı panelleri , parmak sıkışmasını önleyen bölümler arasında sıkışma önleme tasarımı ve mevcut tüm yasal düzenlemeleri karşılayan bir dizi başka güvenlik özelliği ile güvenli çalışma sunar.

Malzemeler

Seksiyonel kapılar, büyük ölçüde galvanizli çelikten imal edilmiştir, ancak alüminyum ve ahşap kapılar mevcuttur. Çoğu üretici, çelik kapılarıyla ahşap çeliği birleştirir, çeliğin yalıtımını ve güvenliğini sağlar, yalnızca ahşabın sunabileceği estetik izlenim verir. 

Ahşap Seksiyonel kapılar ile ahşap seçimi üreticiler arasında farklılık gösterir. Yumuşak ahşap veya sert ağaç seçimi Hemlock, Avrupa Meşe, Iroko, Accoya, Maun ve Cedarwood’dur. Ahşap kapılar sadece Yukarı ve üzeri formda 8 feet (2134mm) genişliğe kadar mevcuttur, oysa kereste kesitleri 5 metre genişliğe (16 feet üzerinde) kadar imal edilebilir!

Yalıtım

Garajınız bir ofis, atölye veya spor salonu gibi bir oda olarak kullanılıyorsa, seksiyonel bir kapı eşyalarınızı yalıtmak ve korumak için harika bir seçimdir. Seksiyonel kapılar garajda sabit sıcaklığı korumak için yapılmıştır, sıcaklık kontrolünün bir faktör olduğu uygulamalar için mükemmeldir. Bu nedenle, seksiyonel bir garaj kapısı, değerli eşyaları ve araba kollektörleri için nemli ve zararlı koşulları önleyen mükemmeldir.

Düzgün bir şekilde monte edildiğinde, yalıtılmış bir seksiyonel kapı etkileyici bir U-Değer derecesi sunacak  ve sonuç olarak bitişik odalardaki ısıtma maliyetlerini düşürecektir. Bazı kapılar, yalıtım kalitesini daha da artırmak için isteğe bağlı lastik contalarla birlikte gelir.

Sağa görüntü gösterir kesit Hörmann’ın LPU 67, mevcut en yalıtılmış kapının kalınlığı, bir sonraki 42 mm kalınlığında yalıtılmış ve yalıtımlı kapı panelleri.

Güvenlik

Çift cidarlı, yalıtımlı seksiyonel kapılar güçlü güvenlik özellikleri sunar. Kaliteli bir elektrik operatörü ile birleştirildiğinde, seksiyonel bir kapının, özellikle uzman aletler ve çok fazla gürültü olmadan kırılması neredeyse imkansızdır! Hormann Supramatic ve Promatic Bi Secur elektrik operatörleri, operatör bomunda çelik bir kanca şeklinde ek bir kilitlemeye sahiptir; bu, kapı panellerini, motorun kendisi tarafından tutulduğu gibi sıkıca tepede tutar. Garador, Marantec, Carteck ve Somfy’den elektrik operatörleri de yüksek kalite özellikleri ve güvenlik sunmaktadır.

Garaj Kapı Merkezi tarafından sağlanan tüm yalıtımlı Seksiyonel garaj kapıları CFC içermez, köpük dolgundur ve çift cidarlı, galvanizli çelik panel konstrüksiyon ile üretilmiştir. Tek yüzlü panellere iç yüzüne yapışmış polistiren tedarik etmiyoruz. 42 mm kalınlığındaki panel yapısı inanılmaz bir güç sağlarken darbelere ve çarpmalara bağlı hasarları azaltır.

Teknik ve Kurulum Bilgisi

Seksiyonel garaj kapıları hakkında teknik ve kurulum bilgisi hakkında kısaca bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz;

Boyutlandırma Bilgisi

Seksiyonel kapılar, iki ana nedenden ötürü boyutlandırma söz konusu olduğunda çok yönlüdür.

Birincisi, Seksiyonel bir garaj kapısı açıklıktan salınmaz, bu da açıklığın arkasına monte edildiğinde kapının tam boyutunun önemli olmadığı anlamına gelir. Çelik sabitleme çerçeveleri gizlenmiş (veya kısmen görünebilir) tasarlanmıştır, yani bunun bir sorun olmadığı anlamına gelir. Bu, daha küçük kapılara daha büyük kapıların takılabildiği, belirli boyutlar için sipariş edilebilecek kapı aralığını artırabileceği ve bazı durumlarda sipariş üzerine kapıların gerekliliğini ortadan kaldırabileceği anlamına gelir. 

İkincisi, panelin gücü, özellikle çift cidarlı panel kapılarda büyük boyutların elde edilebileceği anlamına gelir. 3000 mm’ye kadar yükseklik ve 8000 mm’ye kadar genişlik ile, hemen hemen her ev kullanımına uygun bir Seksiyonel kapı vardır. Amaçlanan ölçüler, Çelik, Kereste ve alüminyum olarak mevcuttur, ancak hali hazırda çok sayıda standart boyut mevcuttur. 

Not: Üreticinin Seksiyonel garaj kapıları için ‘sipariş referans boyutları’ daima kapı iç yüzüne monte edilirken tam yapısal açılış boyutlarına atıfta bulunur.  

Kurulum Pozisyonları

Orijinal olarak, Seksiyonel kapılar, yayların ve kılavuzların konumlandırılmasıyla sınırlandırılan açıklığın arkasına takılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, bu kapılar artık uyarlanmış montaj kitleri ve alternatif dişli mekanizması seçenekleri kullanılarak açıklığın arasına monte edilebilir. Özel olarak tasarlanmış, ısmarlama fasya ve paneller de herhangi bir açıklığa uyum sağlamak için kullanılabilir. 

Seksiyonel kapılar için sadece mekansal gereksinim, izlerin eğrisi için gerekli tavan boşluğu ve sonra açık konumdayken kapı panellerinin yatay olarak depolanması için gerekli olan boşluktur. Sınırlı tavan boşluğu varsa, dahili olarak sınırlı tavan boşluğuna sahip garajlar için Hormann, Seceuroglide ve Garador Z ray sistemi (tek kapı boyutları) veya Carteck seksiyonel kapılar aralığını göz önünde bulundurun.

Kaldırma Mekanizmaları

Seksiyonel garaj kapıları çeşitli burulma veya germe yayı kaldırma mekanizmalarına sahiptir. Yay pozisyonu ya yana monteli gerginlik, öne monteli burulma, arkaya monteli burulma veya yatay olabilir. Bazı üreticiler aynı zamanda yayları yatay kılavuz kanallara yerleştirilmiş yüksek seviyeli kapılar üretmektedir. 

Her seçenek biraz farklı bir tavan boşluğu gereksinimi gerektirir ve önemli yapısal sabitleme noktaları yayları ve rayları monte etmek için değişir. Bu yayların doğru şekilde takılması, sorunsuz, güvenli bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Tüm Avrupalı üreticiler artık standart olarak çinko kaplı veya galvanizli yaylar sağlıyor; Amerikalı üreticilerden gelen yay ve yay mekanizmaları.

Otomasyon ve Elektrik Operatörleri

Kaliteli bir operatörle eşleştirilmiş bir seksiyonel garaj kapısı piyasada bulunan en güvenli garaj kapılarından birini oluşturabilir. Seksiyonel garaj kapısı sayesinde, manuel veya elektrikli çalışma, özellikle tasarım geometrisi ve dişli mekanizması nedeniyle eşit güvenlik seviyeleri sunar. Tüm Seksiyonel garaj kapıları, tüm boyutlardaki dengeli çalışmalarından dolayı kolayca otomatikleştirilebilir. Dört ana üretici, Hormann, Carteck, Garador ve SeceuroGlide, hepsi farklı yaylı kaldırma yöntemlerine sahiptir, ancak ortak bir faktör kolay işlem

Hormann Bi Secur gibi en yeni elektrik operatörleri, operatör ile el cihazları arasında yüksek teknoloji iki yönlü iletişim özelliğine sahiptir. Bu, yetkisiz işlemi önler ve bazı durumlarda sadece “Aç / Kapat” komutlarından daha fazlasını sağlar. Çekme kolu bölgesindeki yerleşik, anti-force mekanizmalı bir operatör kullanarak en iyi güvenlik seviyeleri elde edilecektir.

Garaj araç depolamak için düzenli olarak kullanılıyorsa veya kapı 3m’den genişse uzaktan kumandalı bir elektrik operatörü şiddetle tavsiye edilir. Bir garaj kapısını uzaktan açmanın rahatlığı dikkat çekicidir, özellikle bir garajın kilidini açıp elle açarken ıslak ve karanlık gecelerde yapmak istediğiniz en son şeydir.

Seksiyonel Garaj Kapısı Tamiri

Seksiyonel garaj kapınızın arızalanması durumunda ya da bakım onarım gibi işlemleriniz için bizi arayabilir uzman ekibimizi size yönlendirmemizi sağlayabilirsiniz.

Seksiyonel garaj kapısı yaptırmak istiyorsanız ücretsiz keşif yapıp fiyatlandırma sunabiliriz yapmanız gereken sadece bizi nolu 0551 147 0810 telefondan aramak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz